0 głosów
w Sprzęt sieciowy, serwery, sprzęt komputerowy przez użytkownika (160)
Witam,

Pierwszy temat, na początek coś przyjemnego i łatwego. Mianowicie jestem na etapie poszukiwania idealnego rozwiązania wifi do domu.

Aktualnie mam wszystko zrobione na mikrotikach hap z wykorzystaniem caps-mana. Te rozwiązanie ma kilka minusów, pierwszy i największy to ceny urządzeń z gigabitowym portem oraz technologią mu-mimo, zaczynają się od 300 zł za urządzenie z anteną o mocy 1,5dbm co skutkuje poprawnym działaniem w obrębie jednego max dwóch pomieszczeń. Zaletą jest to, że posiada nie ograniczone możliwości konfiguracji.

Ostatnio testowałem rozwiązanie tp-link deco m4. Jest to idealne rozwiązanie dla przysłowiowych "Kowalskich" mega zasięg, konfiguracji nie da się zepsuć, nie ma rzeczy co może pójść nie tak. konfiguracja tylko i wyłącznie przez apke. Jeżeli ktoś chce podłączyć i zapomnieć to jest rozwiązanie dla niego. Cena także do przyjęcia.

Czy ktoś ma doświadczenia z innymi systemami np. unifi, d-link lub cisco. Będę bardzo wdzięczy jeżeli podzieli się ktoś opinią.

Pozdrawiam

RS

2 odpowiedzi

0 głosów
przez użytkownika
Witam,

Ja osobiście w domku mam zestaw ASUS'a. Coś w stylu jak to TP-Linkowe Deco Mesh.

ASUS RT-AC68U, oraz 2 satelity ASUS LYRA MINI. Tego AC-68U, to w sumie jeszcze bym chętnie wymienił chyba na AC86U.

W każdym razie, działa to w logice sieci mesh, bo do domu jednorodzinnego inaczej kicha. Tanio to nie wychodzi może, ale długo długo by niestety opowiadać dlaczego...

W każdym razie u mnie ze względu na brak zasięgu GSM, a nie chcę wzmacniacza GSM używać (jeździli nawet mandaty dawali niedawno po wiosce), to tylko normalny zestaw mesh i WIFICalling (VoWIFI) może zdać egzamin. I byłoby trochę tłumaczenia, dlaczego to tylko zestaw mesh może obsłużyć to VoWIFI.

W każdym razie ja z zestawu jestem zadowolony, ruter bardzo fajny, z dożywotnim AiProtection, a nie jak w TP-Link mają HomeCare na 3 lata, a nawet nie wiadomo ile potem płacić... Sprzęt dobry, tyle, że nie taki tani, bo asus się trochę ceni.

W każdym razie do domu jednorodzinnego w skrócie, polecałbym zwracać uwagę przy zakupie na właśnie zestaw mesh (choć tu też by trzeba potłumaczyć, aby nie wtopić kupując), najlepiej jak u mnie, porządny ruter plus satelity. Do tego aby była obsługa MU-MIMO we wszystkich punktach dostępowych. I aby na ruterze były mechanizmy typu HomeCare/AiProtection (system IPS, antywir, i blokada złośliwych stron w skrócie).

A w satelitach mesh zwracać uwagę, że jak nie chcemy ciągnąć kabla, to aby był to zestaw AC2200 (ma wtedy osobną sieć 5GHz na połączenie między sobą). Jak mamy możliwość pociągnąć kabel do satelit, to można wtedy satelity AC1300.
0 głosów
przez użytkownika
Witam,

U mnie na wsi dostawca światłowodu dorzucił router ZTE F660, który w konfiguracji został mocno okrojony. Na szczęście nie na tyle mocno, by po otwartym porcie FTP podejrzeć hasło administratora;) Ale są zasady, umowy i kopać w nim nie kopię. Router działa bardzo stabilnie i nie zdarzyło mi się musieć go resetować.

Chcąc zapanować wieczorową porą nad nastolatkami nabyłem router TP-LINK Archer 2. I tu pierwszy minus. Kontrola rodzicielska (czas dostępu do Internetu) pomimo upgrade'u firmaware działa jak chce. Drugi minus, router przy dwóch połączeniach kablowych i trzech WiFi wiesza się z częstotliwością raz na 48 godzin a czasem częściej. Na plus 5G - jak potrzebuję coś szybko pobrać przez WiFi to śmiga pełną parą łącza 150 Mbit/s.

Z racji, że budynek gospodarczy położony za domem stał się miejscem uprawiania przez małżonkę rękodzielnictwa zaszła potrzeba dostarczenia Internetu przez WiFi do 5-ciu pomieszczeń. I tutaj użyłem na zewnątrz domu Mikrotik WAP 2nd BE zasilany pasywnie przez POE. APek działa bardzo stabilnie nawet przy -18 st.C  - bardziej mroźnych zim jakoś ostatnio u mnie nie ma;)

Pokrycie sygnałem WiFi całej powierzchni domu rozwiązałem wieszając Mikrotika po przekątnej domu w stosunku do TP Linka i ZTE.

Pozdrawiam

PD
Witamy na Forum Adminakademia, gdzie możesz zadawać pytanie i uzyskiwać odpowiedzi od innych członków naszej społeczności pasjonatów technologii sieci komputerowych.

7 pytań

4 odpowiedzi

0 komentarzy

603 użytkowników

...